روایت تخت جمشید با «آتشِ آغاز»

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از روابط عمومی پروژه «تار و تاریخ»، میدیا فرج‌نژاد تابلو موزیکال آتش آغاز را در نغمه‌گردانی‌های دستگاه چهارگاه و همایون ساخته است. فرهاد وحدتی‌نژاد شعر آتشِ آغاز را براساس ایده‌ای از میدیا فرج‌نژاد سروده است.

در این اثر حمیدرضا ترکاشوند آواز خوانده، علیرضا نصیری‌فرد دف و بندیر و کریم ابراهیمی تنبک و ضرب زورخانه‌ای نواخته‌اند.

میدیا فرج‌نژاد آهنگساز و نوازنده تار درباره آتشِ آغاز اظهارداشت: این اثر درد دلی با تاریخ است؛ تاریخ ایران زمین که پر از فراز و نشیب‌های گوناگون است. برای ثبت تابلوموزیکال تخت جمشید شاید این بهترین راهی بود که به ذهنمان رسید.

وی گفت: شعر آتشِ آغاز در مدت بسیار کوتاهی سروده شد و موسیقی و آواز، هر دو در یک روز ساخته و ضبط شدند و فردای همان روز نیز ضبط تصویر انجام شده است، این روند برای ما در تار و تاریخ عادی است. چون گاهی میان ضبط یک اثر تا اثر بعدی فاصله بسیار کوتاه است و باید به شکلی سریع کار انجام شود.

فرج‌نژاد درباره چگونگی ساخت تابلو موزیکال آتشِ آغاز افزود: ایده ساخت این اثر را با سیف‌الله شکری مطرح کردم، وی پیشتر پروژه‌ خاصی به نام صدای تاریخ را تالیف کرده‌ است که هنوز در جریان است، با راهنمایی ایشان و کمک حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و مرتضی حاج‌محمدی کارگردان پروژه تار و تاریخ ضبط تابلو موزیکال آتشِ آغاز در محوطه تخت جمشید میسر شد. امیدوارم این حرکت آغاز همکاری‌های بیشتر هنرمندان این مرز و بوم با این میراث سترگ باشد.

https://dailybulletin.ir/19/03/2022/%d8%b1%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%ae%d8%aa-%d8%ac%d9%85%d8%b4%db%8c%d8%af-%d8%a8%d8%a7-%d8%a2%d8%aa%d8%b4%d9%90-%d8%a2%d8%ba%d8%a7%d8%b2-2/