معرفی پنجاه چهره علمی معاصر خراسان؛ از بدری تیمورتاش تا فاضل تونی

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات سیمرغ خراسان (فعال در مشهد مقدس) به تازگی کتاب «پنجاه چهره علمی خراسان بزرگ» نوشته جمال مدیرشانه‌چی را در ۱۰۱ صفحه و بهای ۴۸ هزار تومان منتشر کرده است. نویسنده پیشتر به سال ۱۳۹۸ کتاب «پنجاه چهره فاخر خراسان بزرگ» را منتشر کرده و در آن نوابغ قرون پیشین را معرفی کرده بود.

در این کتاب چهره‌های فرهنگی، علمی و فلسفی دوران معاصر معرفی شده‌اند. از میان این چهره‌ها می‌توان به قمر آریان (همسر زنده‌یاد عبدالحسین زرین‌کوب)، عبدالجواد ادیب نیشابوری، بدری تیمورتاش، فخرالدین حجازی، آیت‌الله سیدمحمدهادی میلانی، علامه فاضل تونی، سیدمحمد مشکوة، نجیب مایل هروی، مهدی محسنیان راد، علیرضا هزار، حیدر یغما، حسن عمید، داریوش ارجمند، عباس شیخ الاسلامی، علی اصغر عابدزاده، یونس شکرخواه، حسین صادقی، مهدی نوروز، نقیب نقوی و… اشاره کرد.

برخی از این چهره‌ها و شخصیت‌ها مانند آیت‌الله میلانی، سیدمحمد مشکوة، قمر آریان، مهدی محسنیان راد، فخرالدین حجازی، فاضل تونی و… در اهالی فرهنگ ایران شناخته شده‌اند و برخی دیگر مانند مرحوم بدری تیمورتاش (خواهر عبدالحسین تیمورتاش) که نخستین بانوی دندانپزشک ایرانی بود و عنوان مادر دندانپزشکی ایران لقب گرفته، چندان شناخته شده نیستند و ضرورت بازمعرفی آنها به چشم می‌خورد. همچنین ضرورت دارد که همه این شخصیت‌ها با زبانی ساده به توده‌های مردم معرفی شوند.

نویسنده در مقدمه خود بر این کتاب نوشته است: «اکثر مطالب و رزومه‌هایی که در باب این بزرگان به نگارش درآمده برگرفته از لابه‌لای مصاحبه‌ها و زندگینامه‌های خودنوشت آنهاست که سالیان قبل در مجلات و نشریات مختلف درج شده و ایجانب با گردآوری آنها برای اولین بار به چاپ رسانده‌ام.

معرفی پنجاه چهره علمی معاصر خراسان؛ از بدری تیمورتاش تا فاضل تونی