ساخت واکسن برکت با قابلیت شکست سویه اومیکرون

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ؛ کارخانه تولیدکننده واکسن کوو ایران برکت از تولید واکسن اختصاصی اومیکرون و کسب موفقیت آن در تست حیوانی خبر داد.

در اطلاعیه روابط عمومی شفافارمد آمده است: شیوع سویه اومیکرون و انتشار گزارشات علمی مبنی بر فرار این سویه از آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط واکسن‌های فعلی و کاهش تأثیر‌گذاری آن‌ها، نگرانی‌های عمده‌ای ایجاد کرد و سازمان بهداشت جهانی در دی ماه، ضمن انتشار اطلاعیه‌ای سیاست تکرار دوزهای بوستر را رویکرد پایداری ندانسته و تولیدکنندگان واکسن را به به‌روزرسانی واکسن‌ها متناسب با سویه‌های غالب توصیه کرد.

این اطلاعیه می‌افزاید: شفافارمد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام با رصد یافته‌‌های علمی و ضمن مشورت با متخصصین این حوزه، تولید واکسن اختصاصی اومیکرون را یک ماه پس از شناسایی این ویروس در کشور به نتیجه رساند و مطالعه‌ واکسن به‌روز شده را روی مدل حیوانی اجرا کرد.

در ادامه با اشاره به انتشار مستندات این واکسن نیز عنوان شده: نتایج اولیه مطالعات این واکسن به روز شده، نشان‌دهنده خنثی‌سازی 100 درصد سویه‌ اومیکرون توسط واکسن جدید و بی‌خطری آن در مطالعات حیوانی است که گزارش این مرحله از مطالعات به صورت پیش مقاله در سایت “بیوارکایو” منتشر شد.

شفافارمد درخصوص مراحل تولید و توزیع این واکسن نیز خاطرنشان کرده است: کارخانه شفافارمد با توجه به سرعت بی‌سابقه‌ انتشار این سویه در سطح جامعه و نیز نتایج امیدوارکننده مطالعات حیوانی، تولید انبوه واکسن مختص این سویه (برکت پلاس) را شروع کرده و درکنار آن پروتکل پیشنهادی اجرای مطالعه بالینی واکسن جهت تصمیم‌گیری را به سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و کمیته اخلاق جهت اخذ مجوزهای لازم ارائه کرده است.

آمار کرونا در ایران| فوت 167 نفر در شبانه‌روز گذشته
افزایش 2برابری بستری‌های کرونایی در یک هفته/ کدام شهرها قرمز و نارنجی‌اند؟
آمار بستری‌های مبتلا به اومیکرون 3برابر شد

ساخت واکسن برکت با قابلیت شکست سویه اومیکرون