ادعای وزیر خارجه انگلیس علیه ایران، چین و روسیه هم‌زمان با رزمایش مشترک سه کشور

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از وبگاه فایننشال ریویو، لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس که همراه با بن والاس وزیر دفاع این کشور به تازگی به استرالیا سفر کرده و با ماریس پاین همتای استرالیایی‌اش دیدار کرده است، در بخشی از کنفرانس خبری مشترک با پاین، والاس و پیتر داتون وزیر دفاع استرالیا گفت: واقعیت این است که تهدیدها در سراسر جهان رو به افزایش است. روسیه اوکراین را تهدید می‌کند و نظامیانش را در مرز آن کشور مستقر می‌سازد. ایران در تلاش است به یک سلاح هسته‌ای دست بیابد و چین از قدرت اقتصادی‌اش علیه استرالیا و دیگر متحدان مانند لیتوانی استفاده می‌کند.

دیدار وزیر امور خارجه انگلیس با همتای انگلیسی‌اش
دیدار وزیر امور خارجه و وزیر دفاع انگلیس با همتایان استرالیایی‌شان

تراس با بیان این ادعاها ادامه داد: آن‌چه امروز نشان دادیم، این است که ما کاملا در راستای پاسخ دادن به این تهدیدات‌ متحدیم. ما مصمم هستیم با این تهدیدهای فزاینده مقابله کنیم.

به گزارش ایسنا،‌ ادعاهای وزیر امور خارجه انگلیس علیه، ایران، چین و روسیه در دیدار با همتای استرالیایی‌اش هم‌زمان با برگزاری رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ارتش، سپاه و نیروی دریایی کشورهای چین و روسیه امروز آغاز شد.

رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲
رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ توسط ایران، چین و روسیه

امیر دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی  ۲۰۲۲ با اشاره به برگزاری این رزمایش برای سومین سال متوالی، افزود: پیام برگزاری این رزمایش، رسیدن هر سه کشور به سطح معنادار و قابل توجهی از روابط نظامی است و همچنین نشان می‌دهد که امروز جمهوری اسلامی ایران به سطحی از قدرت در عرصه دریا رسیده است که می‌تواند محوریت و فرماندهی رزمایش‌ها در کنار قدرت‌های بزرگ دریایی را عهده‌دار شود.

سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ گفت: شعار این رزمایش «با هم برای صلح و امنیت» است و مصداق بارزی است از اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان با ایجاد اتحادهای راهبردی متکی بر منافع و احترام متقابل، هیچگاه منزوی نبوده و نخواهد ماند.

ادعای وزیر خارجه انگلیس علیه ایران، چین و روسیه هم‌زمان با رزمایش مشترک سه کشور