شکل‌ نگرفتن احزاب واقعی و گسترده از نقایص نظام حزبی کشور است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مهدی اقراریان روز دوشنبه در نخستین نشست خبری دبیرکل حزب نسل نو در خبرگزاری فارس،  گفت: بر این باورم که امروز در دهه پنجم انقلاب اسلامی نیازمند گفت و گوهای درون نسلی و برون نسلی هستیم و جامعه باید بتواند در آرمان‌ها به تفاهم بین نسل‌ها برسد و امید را در جامعه حفظ کند.

دبیرکل حزب نسل نو با بیان اینکه اصلاح حکمرانی در کشور کارآمدی را افزایش خواهد داد، افزود: در چهل سال گذشته نتوانسته‌ایم آنطور که شایسته است با ملت سخن بگوییم.

اقراریان ادامه داد: جمع اولیه ما به این نقطه رسید که بعد از بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری وارد عرصه شود. بنابراین آفتی که ما متوجه شدیم این بود که احزاب در انتخابات‌ و در بهار سیاسی تشکیل می‌شوند اما پس از آن اثری از آنها دیده نمی‌شود به همین دلیل هم ما پس از انتخابات فعالیت خود را آغاز کردیم.  

وی درباره فراینده قانونی صدور پروانه حزب نسل نو، خاطرنشان کرد: درخواست مجوز برای حزب را برای وزارت کشور ارسال کردیم و در ۳ خردادماه ۱۴۰۰ مجوز اولیه صادر شد.  ساختار نهایی حزب در جلسات شورای مرکزی در حال تکمیل است و فراخوان و عضوگیری در گام بعدی انجام خواهد شد.  

دبیرکل حزب نسل نو با بیان اینکه احزاب باید فعال و پاسخگو باشند، گفت: فعالیت و پاسخگویی احزاب بعد از انتخابات از آشفتگی‌ها جلوگیری می‌کند، امروز اعتماد جامعه و جوانان فقط از طریق بازگشت مردم و نگاه آنها به نحوه حکمرانی بازمی‌گردد.

اقراریان در ادامه عدم شکل‌گیری احزاب واقعی و گسترده از نقایص نظام سیاسی کشور عنوان کرد و گفت: شهروندان نباید عناصری باشند که فقط در مسیر مشارکت انتخاباتی به‌کار گرفته شوند و باید دیدگاه آنها و مشارکت جدی آنها در نظام سیاسی هم شکل بگیرد و شرط آن هم شکل‌گیری احزاب فراگیر است.

دبیرکل حزب نسل نو با بیان اینکه بیانیه گام دوم حلقه‌های بسته تصمیم‌گیری در کشور را از میان برداشت، گفت: تشکیل حزب نسل نو پاسخ به این سوال است که می‌شود و می‌توانیم با کار تشکیلاتی جوانان را دعوت به حضور کنیم و از آنها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: نباید فقط برخی دانشگاه‌های خاص تامین کننده نیروهای دولتی باشند و این ناشی از خلاء وجود احزاب فراگیر است. البته امیدواریم با حزب نسل نو این مشکلات را رفع کنیم. در عین حال باید تلاش کنیم سختی‌ها را پشت سر بگذاریم.

این فعال حزبی اصولگرا اضافه کرد: شعار نسل نو امیدوار، مصلح و تمدن‌ساز است و همین مسیر را هم در پیش می‌گیرد.  

دبیرکل حزب نسل نو درباره مشی حزب نسل نو گفت: باور داریم بدون اصلاح کشور و حرکت در مسیر اصولگرایی نمی‌توانیم به سر منزل مقصود برسیم.

اقراریان خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم با اصلاح هندسه حکمرانی به دولت کمک کنیم، معتقدیم برای رسیدن به اهدافمان نیازمند گفت و گو با نسل جوان هستیم.

وی اضافه کرد: تلاش ما در نسل نو این است که نسل سوم سیاستمداران کشور را معرفی کنیم و نقطه اتصال اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را خردگرایی می‌دانیم که می‌تواند موجب تحول باشد.

دبیرکل حزب نسل نو افزود: ما در نسل نو تلاش کردیم از بن بست‌های قومی و مذهبی عبور کنیم و ترکیب شورای مرکزی ما از قومیت‌ها و مذاهب و تخصص‌های گوناگون است. نسل نو حول یک شخصیت کاریزماتیک شکل نگرفته است و مبتنی بر خردگرایی جمعی است.

اقراریان، خاطرنشان کرد: حزب بستری برای گفت و گو با جامعه است. تلاش می‌کنیم پاتوق گفت‌وگهای نسل نو را از طریق فضای مجازی ایجاد کنیم.

دبیرکل حزب نسل نو افزود: جامعه نیازمند گفت و شنود است و باید ساختاری بر آن ایجاد شود و یکی از بسترها برای این ساختار، کار حزبی و تشکیلاتی است.

اقراریان در پاسخ به سوالی درباره هدفگذاری حزب نسل نو برای انتخابات‌ آینده، گفت: احزاب بدون نگاه به انتخابات نمی‌توانند به حیات خود ادامه دهند و نسل نو به مقوله انتخابات نگاه جدی دارد.  

شکل‌ نگرفتن احزاب واقعی و گسترده از نقایص نظام حزبی کشور است