درخواست وزیر کشور از استانداران و سفرا برای تقویت همکاری‌های اقتصادی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، احمد وحیدی در نشست مشترک سفرا در کشورهای همسایه با استانداران، استان های مرزی کشور، سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران را تعامل با همسایگان عنوان کرد و در تبیین این موضوع یادآور شد که بررسی‌ها نشان می‌دهد حتی در دوران برجام و در اوج سیاست نگاه به اروپا، اما سهم مبادلات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با این اتحادیه، کمتر از میزان مبادله با یکی از کشورهای همسایه بوده است.

وزیر کشور با تشریح ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در ایران و همچنین بازارهایی که در آن سوی مرزهای کشور وجود دارد، افزود: با برنامه‌ریزی منسجم، هماهنگ و راهبردی، می‌توان حجم صادرات و میزان مبادلات اقتصادی با همسایگان را به میزان قابل قبولی رساند. این راهبرد مبتنی بر اول همسایگان، هم به اقتصاد ملی کمک و هم موجب تقویت اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی می‌شود.

وحیدی با بیان اینکه سیاست همسایگی امروز در جهان مورد توجه قرار دارد، گفت: دیپلماسی سازنده با جهان اصل اساسی در سیاست خارجی ایران است، اما در این دیپلماسی، حتما اولویت اول سیاست خارجی جمهوری اسلامی، ابتدا همسایگان و اولویت‌های بعدی سایر کشورهای اسلامی و در سطح بعدی کشورهای دوست در سایر مناطق است.

وی با اشاره به سیاست‌های کلی نظام بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴، گفت: اسناد بالادستی کشور هم نشان می‌دهد توجه و اولویت ایران به منطقه بوده؛ هر چند این سیاست در گذشته آنچنان باید و شاید مورد توجه جدی قرار نگرفته است.

رییس شورای امنیت کشور خاطرنشان کرد: تعامل با کشورهای منطقه موجب پیوندهای عمیق راهبردی با همسایگان خواهد شد و برقراری امنیت یکی از دستاوردهای مهم آن محسوب می‌شود.

وحیدی، نشست استانداران مرزی با سفرای جمهوری اسلامی در کشورهای همسایه را با اهمیت و راهبردی دانست و گفت: در راهبرد اول همسایگان، وزارت کشور به دنبال تقویت اقتصاد مرزی با محوریت بازارچه‌هاست. و در این زمینه استانداران از اختیارات کامل برخوردار هستند تا پیشرفت پایدار مناطق مرزی، محقق شود.

وی از استانداران خواست که مشاورانی برای خود انتخاب کنند که بتوانند، اقدامات و برنامه‌های آنان برای مبادلات اقتصادی با آن سوی مرزها را فراهم کنند.

وزیر کشور همچنین از استانداران و سفرا خواست هر چه سریع‌تر یک طرح مشترک برای تقویت همکاری‌های اقتصادی و ترانزیت کالا و خدمات با استان‌های مرزی و مجاور ماموریت کاری خود طراحی کنند.

وحیدی گفت: پیوندهای راهبردی در منطقه از مسیر روابط اقتصادی، فرهنگی و همکاری‌های زیست محیطی، ترانزیتی و امنیتی به دست می‌آید.

در دومین روز از گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، وزیر کشور به همراه ۱۷ نفر از استانداران مرزی و همچنین دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد اقتصادی و رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس دیدگاه و نقطه نظرات خود را در زمینه ارتقای همکاری‌ها با کشورهای همسایه مطرح کردند.

درخواست وزیر کشور از استانداران و سفرا برای تقویت همکاری‌های اقتصادی