کارگروه مجلس و وزارت صمت هزینه‌های سربار تولید خودرو را مشخص می‌کند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، روح الله عباسپور در گفت‌وگویی در توضیح نشست فوق‌العاده کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: در پی افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودرو و نارضایتی مردم از این اقدام نشست فوق‌العاده امروز کمیسیون صنایع و معادن با حضور با حضور سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس هیات عامل سازمان ایدرو، مدیرعامل سایپا و قائم مقام اجرایی مدیرعامل ایران خودرو برگزار شد و نمایندگان در این جلسه انتقادات خود را بیان کردند.

سخنگوی کمیسیون صنایع صنایع و معادن مجلس یازدهم افزود: در شرایطی که دولت در ایران خودرو تنها ۶ درصد سهام دارد، نباید مدیرعامل این واحد تولیدی را دولت مشخص کند.

عباسپور درباره واردات خودرو خاطرنشان کرد: برای ارتقای کیفیت و جلوگیری از افزایش قیمت باید واردات خودرو انجام شود، حتی براساس نظرسنجی انجام شده ۸۴ درصد مردم همین نظر را دارند.

وی با اشاره به اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست، افزود: براساس گزارش ارائه شده،  در حال حاضر خودروسازان ۸۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته و ۱۱۵ هزار میلیارد تومان به مردم، قطعه‌سازان و بانک‌ها بدهی دارند.

سخنگوی کمیسیون صنایع صنایع و معادن مجلس یازدهم افزود: وزیر صمت معتقد بود در صورتی که اقدامی در  راستای اصلاح قیمت خودرو صورت نمی‌گرفت، زیان خودروسازان تا پایان سال به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان می‌رسید.

وزیر صمت موافق واردات خودرو در سال آینده است

عباسپور با اشاره به اینکه وزیر صمت در نشست امروز مطرح کرد که موافق واردات خودرو در سال آینده است، اضافه کرد: براساس گزارش ارائه شده، مقرر است در یک سال آینده سهام باقی مانده دولت در خودروسازی‌ها واگذار شود اما با توجه به تاکید نمایندگان وزیر صمت مطرح کرد که این مدت کاهش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: در نشست امروز مقرر شد کارگروهی مشترک از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود تا قیمت تمام شده تولید خودرو را آنالیز و هزینه‌های سربار آن را مشخص کنند، سپس درباره این موضوع تصمیم گیری خواهد شد.

نماینده بویین زهرا درباره وضعیت افزایش قیمت خودروی افرادی که حواله در اختیار دارند، گفت: براساس گفته مدیرعامل سایپا، مقرر است که خودروسازان ۱۰ درصد تخفیف به این افراد دهند از سوی دیگر  نیز ۸ درصد سود مشارکت به آن‌ها تعلق گیرد؛ به تعبیری قیمت خودرو برای افرادی که حواله خودرو دارند، تغییری نکرده است.

https://dailybulletin.ir/13/12/2021/%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d9%88%d9%87-%d9%85%d8%ac%d9%84%d8%b3-%d9%88-%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%b5%d9%85%d8%aa-%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%b1/