تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی بررسی شد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش دوشنبه شب ایرنا از خانه ملت، علی اصغر باقرزاده در تشریح نشست عصر امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ افزود: آثار و تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست دولت برای تامین داروی مورد نیاز مردم در سال آینده در نشست امروز این کمیسیون با حضور مسئول سازمان غذا و دارو و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

او ادامه داد: یکی از مباحث مطرح در این نشست، زمان‌سنجی مناسب برای حذف ارز یارانه‌ای در کشور بود و نمایندگان این سوال و دغدغه را داشتند که آیا اکنون شرایط و ظرفیت لازم در حوزه زیرساخت‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی برای اجرای چنین برنامه‌ای وجود دارد یا خیر؟

دبیر اول کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور تاکید کرد: بحث بعدی این بود که در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، آیا منابعی که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی قرار داده، کافی است یا خیر و اینکه در صورت کافی بودن منابع مالی، آیا زیرساخت لازم برای اجرای این موضوع وجود دارد؟ زیرا در بحث راه‌اندازی نسخه الکترونیکی و یا پوشش بیمه‌ای هشت میلیون نفر افراد فاقد بیمه، هنوز اقدام موثری انجام نشده و دولت اعلام کرده زیرساخت آن فراهم نیست.

باقرزاده ادامه داد: دولت در لایحه بودجه سال آینده، حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی قرار داده است که براساس شواهد، قرائن و مستندات این میزان کافی نیست. حداقل باید ۷۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی در نظر گرفته شود و به‌صورت واقعی و کافی باید ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بودجه برای حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در بودجه سال آینده تعیین شود.

وی تصریح کرد: در جلسه امروز بسیاری از دغدغه‌ها و سوالات نمایندگان مطرح و مسئولان دولتی به آنها پاسخ دادند اما این پاسخ‌ها قانع کننده نبود و قرار شد فردا بعدازظهر ساعت ۱۴، نشستی دیگر با مسئولان دولتی برای بررسی همه جوانب بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال آینده مورد بحث و بررسی قرار گیرد و به پرسش‌های نمایندگان در این خصوص پاسخ داده شود. 

https://dailybulletin.ir/11/01/2022/%d8%aa%d8%a8%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d8%ad%d8%b0%d9%81-%d8%a7%d8%b1%d8%b2-%db%b4%db%b2%db%b0%db%b0-%d8%aa%d9%88%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88-%d9%88/