سفر هیات بلندپایه اماراتی؛ ورود ابوظبی به فرایند توسعه روابط با ایران

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، در این سفر شیخ طحنون بین زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی که از وی به عنوان یکی از چهره‌های مطرح پشت پرده در تصمیم گیری‌های کلان این کشور یاد می‌شود به همراه هیاتی ۲۵ نفره وارد کشور شد و دیدارهایی با مقامات ارشد جمهوری اسلامی از جمله آیت الله رییسی، رییس جمهوری و دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی داشت.

این سفر که پس از سال‌ها سردی روابط میان ایران و امارات صفحه مهمی در روابط دو کشور به شمار می‌رود، درپی سفر باقری معاون سیاسی وزیر امورخارجه به امارات و دیدار با مقامات این کشور صورت گرفته است.

مقامات اماراتی در جریان سفر باقری و دیدارهای وی با مقامات عالی رتبه این کشور از جمله انور قرقاش مشاور عالی سیاست خارجی رییس کشور امارات، بر بازسازی و افزایش سطح همکاری دو کشور تاکید کردند.

سفر شیخ طحنون به ایران که از جمله سیاستمداران حاضر در ابوظبی محسوب می‌شود و همزمانی آن با مذاکرات ایران در وین حکایت از توسعه کنش‌های دیپلماتیک ایران از توجه تک بعدی به برجام، به گسترش همکاری‌های منطقه‌ای و توافقات با همسایگان دارد.

رویکردی که همزمان با دور قبل مذاکرات وین منجر به انعقاد قرارداد سوآپ گازی ایران با ترکمنستان و آذربایجان شد، اکنون با حضور فعال در منطقه خلیج فارس‌ در حال بازکردن قفل روابطی است که سال‌ها، مناسبات دو کشور را با چالش مواجه کرده بود.

سفر هیات بلندپایه اماراتی؛ ورود ابوظبی به فرایند توسعه روابط با ایران