واکسن استنشاقی و بی خطر در یک قدمی استفاده

باشگاه خبرنگاران جوان :

به نقل از چاینادیلی، دانشمند ارشد شرکت چینی تولید کننده واکسن گفت: واکسن استنشاقی کووید ۱۹ که توسط “کن‌ساینوبایو” ساخته شده است، وارد آزمایشات بالینی در مراحل آخر شده و داده‌ها حاکی از واجد شرایط بودن آن برای استفاده اضطراری در چین است.

گیرنده این واکسن در یک فنجان حاوی آئروسل واکسن نفس عمیقی می‌کشد، گاز را برای حدود پنج ثانیه نگه می‌دارد و به آرامی نفس خود را بیرون می‌دهد.

او گفت: کل فرآیند حدود ۱۰ ثانیه طول می‌کشد و کاملا بدون درد و برای افرادی که از سوزن می‌ترسند ایده آل است.

ژو گفت: داده‌های بالینی نشان می‌دهند که واکسن استنشاقی بی‌خطر است و می‌تواند محافظت گسترده‌ای در برابر ویروس کرونای جدید که باعث ابتلا به کووید ۱۹ می‌شود، ارائه دهد.

این محافظت از مخاط تنفسی خاصیتی است که واکسن‌هایی که از طریق تزریق عضلانی تزریق می‌شوند فاقد آن هستند.

واکسن استنشاقی تحت تحقیق این شرکت بر اساس واکسن ناقل آدنوویروس کانویدسیا برای کووید ۱۹ است که برای استفاده در بیش از ۱۰ کشور از جمله چین، پاکستان، مکزیک، شیلی، اندونزی و مالزی تایید شده است.

ژو گفت: در نسخه استنشاقی فقط از یک پنجم دوز تزریق معمولی استفاده می‌شود.

با این مزایا، برخی از کارشناسان در سراسر جهان معتقدند که یک واکسن استنشاقی می‌تواند یک تغییردهنده بازی در نبرد جهانی علیه کووید ۱۹ باشد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، محققان در ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، هند و ژاپن در حال ساخت واکسن‌های استنشاقی یا اسپری بینی کووید ۱۹ هستند که برای مبارزه با ویروس در مجاری هوایی فوقانی طراحی شده‌اند.

ژو در پایان گفت: اگر ذره خیلی بزرگ باشد، تنفس آن برای دستگاه تنفسی خطرناک است. این واکسن نمی‌تواند حاوی هیچ شکلی از ذرات جامد باشد. به طور کلی، ساخت یک واکسن قابل استنشاق ایمن و موثر بسیار سخت‌تر از واکسن‌های سنتی است.

باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی بهداشت و درمان

واکسن استنشاقی و بی خطر در یک قدمی استفاده