گزارش تسنیم از وضعیت نگران‌کننده فاضلاب در چابهار/ فاجعه زیست‌محیطی انتظار روستاییان محروم + فیلم

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سواحل مکران،فاضلاب چابهار از پروژه‌هایی است که به‌گفته یونس حقانی شهردار این شهر نیاز است فکر اساسی به حال آن شود و مانند پروژه‌های دیگر این شهر که برای آنها اعتبار ملی تزریق می‌شود، به این پروژه نیز اعتباری ملی تعلق بگیرد چرا که اگر قرار است چابهار دروازه شرقی توسعه ایران باشد، چه‌بهتر که مردمانش نیز از این توسعه بهره ببرند و شهرشان از چهره زشت کنونی فاصله بگیرد.

اکنون مردمان روستاهای اطراف چابهار که به‌دلیل سرریز شبکه فاضلاب نصفه و نیمه شهر در معرض فاجعه زیست‌محیطی هستند، دغدغه اصلی‌شان رفع این مشکل است؛ به‌گفته کارشناسان می‌شود با همین فاضلاب و تصفیه آن شکل دیگری به فضای سبز کنونی‌ داد در حالی که چابهار از نظر شاخص فضای سبز نیز در شرایط نامطلوبی قرار دارد و مسلماً یکی از دلایل آن همین کم‌آبی است که یک راه‌حل آن می‌تواند بازگردانی فاضلاب به چرخه مصرف باشد.

اشرف‌علی حسینی رئیس اداره حفاظت از محیط زیست چابهار در این زمینه می‌گوید: ما بار‌ها به مسئولان شهر تذکر داده‌ایم فاضلاب چابهار فاجعه زیست‌محیطی به وجود خواهد آورد اما دریغ از توجه!

بودجه نداریم و سعی می‌کنیم از بودجه متفرقه اعتبار بگیریم

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان گفت: از زمان مدیریت جدید آبفای استان ما طرح خوبی برای ارتقای تصفیه‌خانه داده‌ایم اما با توجه به انقباضی بودن بودجه نمی‌توانیم کاری برای مردم جنوب استان انجام دهیم؛ آن هم تا زمانی که ردیف اعتباری جدیدی برای این موضوع نیاید و به همین دلیل سعی داریم از بودجه‌های متفرقه برای فاضلاب چابهار تأمین اعتبار کنیم.

علی کاوه تأکید می‌کند: فاضلاب بحث اولویت‌دار در جنوب استان است که ظرفیت تبدیل شدن به یک بحران جدید را دارد آن هم جایی که اگر تنها نیم متر زمین را بکنیم به آب می‌رسیم، در واقع کنارک به‌عنوان همسایه چابهار زمینش طوری است که تنها کافی است نیم متر زمین را حفر کنید تا به آب دسترسی پیدا کنید و اینجا دیگر سیستم سپتیک برای فاضلاب ساکنان پاسخگو نیست.

موضوع فاضلاب از مهمترین موضوعات جنوب استان است که اگر توجهی به آن نشود به‌زودی یک فاجعه زیست‌محیطی به وجود خواهد آورد؛ فاضلاب اگر حل نشود مشکلات عدیده‌ای وجود دارد که به‌دنبال آن به وجود خواهد آمد و تنها یکی از آنها به وجود آمدن زمینه‌ای جدید برای انتقال انواع بیماری‌ها به ساکنان جنوب بلوچستان منجر می‌شود.

 

 

395/ش+

گزارش تسنیم از وضعیت نگران‌کننده فاضلاب در چابهار/ فاجعه زیست‌محیطی انتظار روستاییان محروم + فیلم