ورزش، میدان تربیت اخلاقی و آغاز معنویت است

خبرگزاری ایسنا

حبیب الله حامدیان، امروز(سه شنبه-۲۶ بهمن) در آیین تجلیل از پیشکسوتان و خیران ورزش نوش‌آباد، اظهار کرد: اهمیت ورزش همگانی، فراتر از ورزش است، زیرا سلامت جامعه را تضمین می‌کند، به گونه‌ای که رهبر انقلاب بارها تاکید کرده‌اند که ورزش برای جوانان لازم و برای سالمندان واجب است.

وی افزود: اگر نگاهی علمی به ورزش همگانی داشته باشیم، یک اصل مهم برای توسعه مراودات اجتماعی و زندگی سالم و موفق است. ورزش باعث نشاط و شادابی شهروندان و دوری از ناهنجاری‌های جسمی و آسیب‌های اجتماعی است.

این کارشناس آموزش ورزش همگانی، تصریح کرد: ورزش همگانی، امروز در دنیا مورد توجه قرار گرفته و در برنامه شهرداری‌ها قرار دارد تا در جامعه نیز فراگیر شود. وظیفه شهرداری‌ها توسعه ورزش شهروندی است. هرچند که فدراسیون ورزش همگانی داریم، اما دانشگاه و مدرسه و خانواده‌ها نیز باید برای توسعه ورزش کمک کنند.

وی تاکید کرد: متاسفانه فضای مناسب برای ورزش بانوان فراهم نیست در حالی که یک مادر ورزشکار، فرزندان سالمی را پرورش می‌دهد و مسئولان باید برای ترویج و گسترش فضای ورزشی مناسب بانوان به ویژه در روستا و شهرهای کوچک تلاش کنند و نیکوکارانی که در تامین همه نیازهای جامعه فعالیت می‌کنند، حضورشان در توسعه ورزش بانوان خالی است.

این کارشناس ورزشی گفت: باید نگاه به ورزش اصلاح شود تا بستر فعالیت ورزشی بانوان، بیشتر گسترش پیدا کند. مهارت‌های بنیادی در بسیاری از کودکان، به‌طور کامل شکل نگرفته است و منجر به بیماری‌های جسمی و روانی می‌شود در حالی که با ورزش روزانه و پایه‌ای می‌توان این مشکلات را کاهش داد.

حامدیان افزود: ورزش همگانی را باید از خانه آموزش داد. ورزش همگانی محدودیت سنی، جنسیتی و جغرافیایی ندارد، اما ورزش همگانی در روستاها و شهرهای کوچک کم‌رنگ است و باید مسئولان جذابیت‌هایی را ایجاد کنند تا مردم استقبال بیشتری داشته باشند.

وی تصریح کرد: فرهنگ ورزش از خانواده شروع می‌شود، وقتی یک مادر ورزشکار باشد، الگوی خوبی برای فرزندش است و ناخودآگاه روی اعضای خانواده نیز تاثیر گذاشته و آنها را برای ورزش تشویق می‌کند.

این کارشناس ورزش همگانی تاکید کرد: در آلمان که مهد ورزش علمی دنیا است بر این باورند که اول به تربیت بدنی و بعد پزشکی و درمان توجه کنند، زیرا انسان سالم، نیاز به درمان و پزشک ندارد و این ادعا در دوران کرونا ثابت شد و کسانی که سیستم دفاعی قوی داشتند، کمتر دچار بیماری شدند.

وی اظهار کرد: در روانشناختی ورزش، کسی که ورزش می‌کند با تولید آندروفین به شادی واقعی می‌رسد و کسانی که از ورزش محروم هستند برای شادی لحظه‌ای به سمت مواد مخدر می‌روند و به همین دلیل است که ابن‌سینا می‌گوید: کسانی که به فعالیت‌های بدنی می‌پردازند، هیچ دارویی نیاز ندارند.

حامدیان درباره اهمیت ورزش، گفت: کودک حتی در رحم مادر نیاز به حرکت دارد. انسان‌ها به‌طور فطری عاشق ورزش هستند و انسان فاقد حرکت، مریض است. به مسئولان پیشنهاد می‌کنم در پارک‌ها و مکان‌های عمومی، تلویزیون‌های بزرگ نصب کنند تا مردم با دیدن برنامه‌های تلویزیونی به‌طور گروهی و اساسی ورزش کنند.

یک پیشکسوت فوتبال نوش‌آباد نیز گفت: ورزش رسمی این شهر از سال ۱۳۴۷  از خانه فرهنگ نوش‌آباد شروع شد و به فاصله کوتاهی تیم‌های تاج، رهبر، جوانان، معراج، سرباز و امیرکبیر به وجود آمد و تا جام قهرمانی استان اصفهان به پیش رفت.

سید جواد سجادی افزود: ورزش نوش‌آباد بودجه دولتی مشخصی ندارد و جوانان این شهر از بودجه شخصی و کمک نیکوکاران و علاقه‌مندان ورزش به رشد و شکوفایی رسیدند.

وی تصریح کرد: بودجه‌های دولتی به شهرهای کوچک مثل نوش‌آباد نمی‌رسد و از پیشکسوتان ورزش دعوت می‌کنم تا از جوانان و کودکان غافل نشوند و آنها را برای ورزش تشویق و حمایت کنند.

این پیشکسوت فوتبال نوش‌آباد تاکید کرد: از زمین‌های خاکی ورزش نوش آباد، شهیدانی همچون سردار ماشاالله راحمی، سردار غلامحسین ساجدی، سید محسن هاشمی‌نژاد، ناصر فکری، امیرحسین معنویان، داود چاپی، علی اکبر طاهری، احمد اقبالی، روانه جبهه شدند و جوانان امروز باید در میدان علم و ورزش راه آنها را ادامه دهند.

همچنین یک عضو شورای ورزش نوش‌آباد گفت: در غیاب نهاد رسمی ورزش و بودجه دولتی، علاقه‌مندان ورزش و نیکوکاران این شهر شورایی را تشکیل داده‌اند تا چراغ ورزش و سلامتی جامعه روشن بماند و استعدادهای ورزشی شناسایی و رشد پیدا کنند.

سید مسعود علوی افزود: ورزش نیاز اساسی شهروندان است به‌طوری که اولین دوره جشنواره دهه فجر با حضور ۷۳۷ ورزشکار در رشته‌های فوتسال، والیبال، تنیس و شطرنج و دو گروه آقایان و بانوان برگزار شد و به‌طور متوسط هر شب ۶۰۰ نفر به تماشای مسابقات آمدند.

وی تصریح کرد: تربیت بدنی فراتر از علم است و ابزاری برای مقابله با ناهنجاری های اجتماعی است و انتظار داریم که مسئولان سازمان تربیت بدنی و نهادهای فرهنگی به شهرهای کوچک توجه و امکانات ورزش همگانی و پایه را تامین کنند.

دومین همایش تجلیل از پیشکسوتان و خیران ورزش نوش‌آباد، با حضور ۲۷۰ نفر از پیشکسوتان ورزش کاشان، آران وبیدگل، سفید شهر، یزدل، محمدآباد، علی‌آباد و نوش‌آباد در تالار سردار شهید راحمی برگزار شد. ورزشکارانی که موفق به کسب رتبه‌های قهرمانی در سطح ملی و استان اصفهان شده بودند، در این آیین تجلیل شدند.

ورزش، میدان تربیت اخلاقی و آغاز معنویت است